مدیریت ابزار ها در مطب دندانپزشکی

تا به حال چیزی از “کایزن (Kaizen)” به گوشتان خورده است؟ کایزن، که تقریبا می‌توان آن را به «تغییر خوب» ترجمه کرد، فلسفه‌ ای ژاپنی در بهره‌ وری است که به شما کمک می‌ کند تا همه کارهایی را که انجام می‌‌دهید، سازمان‌ دهی کنید. معنی آن به طور خلاصه، «پیشرفت دائمی و مداوم» است و طرز‌ فکری به شما می‌دهد که می‌ توانید در هر زمینه‌ ای و در هر شغلی به‌ کار ببرید. كايزن يك واژه و اصطلاح ژاپني و از تركيب ( KAI+ZEN ) به معناي بهبود مستمر و تدريجي است كه توسط آقاي Massaki Imai در سال 1986 ارائه شد. به طور خلاصه كايزن براين فلسفه استوار است كه براي ايجاد بهبود در سازمان لازم نيست به دنبال تغييرات انفجاري و يا ناگهاني باشيم بلكه هرنوع بهبود يا اصلاح به شرط آن كه پيوسته ومستمر و پايدار باشد، ارتقاي بهره وري را درسازمان به همراه دارد. در این مقاله خواهیم خواند که کایزن چطور به ما در داشتن مطب مرتب و سازماندهی شده کمک می کند.

کایزن شامل 20 اصل مهم است که ما در این جا قصد داریم تا براساس این اصول مطب مرتب تری را برای شما به ارمغان بیاوریم.

سازماندهی ابزار استریل شده و محیط استریلیزاسیون

در هر مطب ناحیه استریلیزاسیون یکی از حیاتی ترین و مهم ترین بخش ها است و باید حتما از سایر بخش ها جدا قرار بگیرد و مدام تحت نظارت و بررسی باشد. مرتب و سازماندهی کردن این بخش نه تنها در سلامت بیمار و بهبود نتیجه کار بلکه در سلامت خود شما و دستیارتان نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت. اگر از ما می شنوید، بهتر است از شر وسایل و ابزار بلا استفاده نیز خلاص شوید تا هم فضای بیش تری در اختیار داشته باشید و هم ریسک انتقال آلودگی و جا ماندن ابزاری از پروسه استریلیزاسیون را کم کنید. نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که استریل کردن ابزار به این معنی نیست که آن ها برای همیشه استریل می مانند. اینسترومنت ها برای استریل ابتدا باید شسته شوند، سپس در اولتراسونیک ضدعفونی شده و سپس برای استریل کامل به داخل دستگاه اتوکلاو بروند. به یاد داشته باشید که پس از آن که ابزار داخل رول پک ها قرار داده می شوند فقط برای مدت محدودی می توانند استریل بمانند. برای مطالعه کامل و دقیق در مورد استریلیزاسیون ابزار، به مقاله “آنچه که باید در مورد استریلیزاسیون بدانید” سر بزنید.

[productlist: 5066+4636+3842+1642+357+354+2864+5075+3697+3717+3715+1197]

قرار دادن ابزار و وسایل در سرجای مشخص خود پس از استفاده

برای هر محصول و ابزاری جای معینی مشخص و آن ها را همیشه در جای خود نگهداری کنید. زیرا قرار دادن اقلام بزرگ و زیاد بر روی کانترهای مطب باعث بی نظمی شده و پیدا کردن اینسترومنت و ابزار کوچک تر مانند فرزها را دشوار می کند. برای جای دادن ابزار بهتر است از کمد های داخل مطب استفاده کنید ولی اگر بنا به هر دلیلی به آن دسترسی ندارید می توانید برای نظم دادن به ابزار از ترالی های کشو دار استفاده کنید.

[productlist: 5423+5408+5409+982+5399+5367+5357+995]

لیبل یا کالرکد زدن اینسترومنت ها

یک روش ساده و آسان برای سازماندهی ابزار و لوازم دندانپزشکی، استفاده از روش کالر کد (Color Code) است. به طوری که می توانید برای ابزار هر درمان یک رنگ خاص در نظر بگیرید و با استفاده از رینگ ابزار آن ها را نشانه گذاری کنید و در نهایت از سینی و ظروف رنگی مطابق با همان رنگ موردنظر برای جدا کردن و نگهداری آن ها استفاده کنید. مثلا می توانید برای هر دسته از ابزار مانند ترمیمی، زیبایی، جراحی یا معاینه یک رنگ دلخواه انتخاب کنید و در قفسه ای با همان رنگ قرار دهید تا هنگام نیاز به راحتی به آن ها دسترسی پیدا کنید.

استفاده از سینی و ظروف متفاوت برای هر دسته ابزار

یکی از ابزارهای مناسب و پرکاربرد برای نظم دادن به فضای مطب سینی ها هستند. به طوری که با قرار دادن تمام ابزارها و لوازم مورد نیازتان برای انجام معاینه و درمان های مختلف به صورت مجزا باعث افزایش کارایی چشمگیری در مطب شما می شود.

[productlist: 2833+1382+2837+1383+1386]

نگهداری درست از ابزار ریز مانند فرزها

قرار دادن فرزها به صورت تصادفی و بدون نظم خاصی، باعث دشوارتر شدن کار دندانپزشک و اتلاف وقت او در هنگام یافتن فرز مورد دلخواهش می شود. بنابراین استفاده از جا فرزی و دسته بندی آن ها باتوجه به کارایی آن ها، کار دندانپزشک را آسان می کند. همچنین بهتر است فرزهای مورد نیاز در سمت دندانپزشک یونیت باشد. علاوه بر این، می بایست از یک کابینت مشخص برای نگهداری فرزها استفاده کنید تا بتوانید با یک نگاه تشخیص دهید که کدام موارد نیاز به سفارش مجدد یا تعویض دارند.

[productlist: 3490+3519+3573+3491]

رسیدگی مداوم به ابزار و تعویض ابزارهای کند شده با نو

استفاده از یک ابزار کند می تواند باعث افزیش مدت زمان درمان، کاهش رضایت بیمار و حتی کاهش رضایت دندانپزشک از نتیجه درمان شود. به همین دلیل همیشه در هنگام جاگذاری مجدد ابزار در جای خود، بعد از پایان هر درمان و انجام استریلیزاسیون، از تیز بودن و کارایی آن ها مطمئن شوید و موارد کند شده را از چرخه مصرفی مطب خود خارج کنید. البته توجه داشته باشید که برای موارد کند جای مشخص و مجزایی اختصاص دهید تا با دیگر ابزار قاطی نشوند.

بررسی دقیق احتیاجات و انبار کردن درست آن ها

انبار کردن لوازم، بخش مهمی از سازماندهی مطب دندانپزشکی است. شما باید مطمئن شوید که تمام چیزهایی را که نیاز دارید و معمولاً استفاده می کنید، اضافی دارید. اگر این کار را نکنید، ممکن است در زمانی که بیشتر به آن نیاز دارید، چیزی تمام شود. اگرچه معمولا گزینه هایی برای جایگزین کردن وجود دارد خصوصا در اینسترومنت های دندانپزشکی، اما همیشه اینطور نیست. پس بهتر است به جای این که این ریسک را بپذیرید، و یا مجبور شوید بیمار را منتظر نگه دارید قبل از تمام شدن مواد، آن را تهیه کنید.

تهیه یک راهنما برای انواع عمل های انجام شده در مطب

با مرور زمان آماده شدن برای هر جراحی یا اعمال دندانپزشکی برای شما و دستیارتان عادی و روتین خواهد شد، اما توصیه ما داشتن یک راهنما (Guide) و  حصول اطمینان از عدم فراموشی و جا افتادن چیزی بسیار مفید و خوب است. با داشتن یگ گاید و راهنمای مناسب، می توانید به راحتی آن را دنبال کنید و سازماندهی بیشتری داشته باشید. همچنین دستیار و کارمندان مطب دندانپزشکی شما نیز می توانند همین کار را انجام دهند. بنابراین آن ها همیشه کارها را به یک شکل و منظم ستاپ و تنظیم می کنند و شما همیشه آن چه را که نیاز دارید، در دستان خود دارید. همچنین این امر باعث می‌شود تا نیروهای جدید بتوانند از کارهای فعلی در مطب دندانپزشکی شما نیز پیروی کنند.

منبع: مقاله 8Ways to Improve Your Dental Practice’s Organization وب سایت offthecusp در تاریخ 29 سپتامبر 2020

کلام آخر

اصل کایزن می گوید که برای ایجاد تغییر لازم نیست حتما اتفاق بزرگ و انفجاری ای رخ بدهد. تغییرات کوچک اما مداوم تاثیری بیش تر خواهند داشت که در مرور زمان مشخص خواهد شد. از اصول 20 گانه کایزن می توان در جنبه های زیادی از زندگی استفاده کرد که ما امروز تصمیم گرفتیم از آن برای داشتن مطبی مرتب تر و سازماندهی شده استفاده کنیم. قطعا عوامل دیگری نیز در این سازماندهی تاثیرگذار خواهند بود اما ما سعی کردیم در این مقاله به 8 مورد از مهم ترین آن ها اشاره کنیم.

ممنونیم که با ما همراه بودید. برای مطالعه مقالات بیش تر و همچنین اطلاع از اخبار روز پزشکی و دندانپزشکی به آکادمی یونیت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *